Haberler

Mehmet Emin Ekmen’den ‘çoklu baro’ açıklaması: Kendi tabanlarını dahi ikna edememişler

18.09.2020
Mehmet Emin Ekmen’den ‘çoklu baro’ açıklaması: Kendi tabanlarını dahi ikna edememişler

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, ‘çoklu baro’ teklifinin yasalaşmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen halen ikinci bir baro kurulamamasına dikkat çekerek ‘Karar alıcılar, iş uygulamaya gelince kendi tabanlarını dahi ikna edememişlerdir. Kusur, sırça köşklerde gerçeklikten kopuk karar alanlardadır’ dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aradan geçen bunca zamana rağmen 2. baro için yeterli imzaların toplanamadığını söyledi.  

Karar alıcıların kendi tabanlarını dahi ikna edemediğini kaydeden Ekmen, “Karar alıcılar, iş uygulamaya gelince kendi tabanlarını dahi ikna edememişlerdir. Kusur, sırça köşklerde gerçeklikten kopuk karar alanlardadır” dedi.

 ”MUHATAPLARINI İKNA EDEMEMİŞLER”

Son zamanlarda alınan kararlardaki meşruiyet sorununa dikkat çeken Ekmen, “Tam bir elitizm ile kendini, kendi kadrolarına dahi kapatarak karar alanlar, karar alma mekanizmalarını ulaşılamaz hale getirenler, muhataplarına ulaşamamış, ulaştıklarını ikna edememiştir” ifadelerini kullandı.

Katılımcı süreçlerle alınmayan kararların hayata geçirilemeyeceğine vurgu yapan Ekmen, devamında şunları söyledi:

“BU YÜKÜN ALTINA GİRİLMEMELİYDİ”

“Sürecin dışında kalmasına hatta yasaya karşı çıkmasına rağmen sadece particilik veya mahalle(!) dayanışması duygusu ile 2. baro kurma işine öncülük edenler için de muhasebe zamanıdır. Katılımcı süreçlerle alınmayan kararlar hayata geçirilemez. Bu yükün altına girilmemeliydi.

Neticeten; çoklu baro sisteminin hayata geçirilmesinde yaşanan zorluklar sadece avukatlar değil demokrasimiz adına da sevindiricidir. Keşke alınan bu tip kararların tümü böyle testlere tabi tutulabilse de karar alıcıların kararlarında isabet oranı ortaya çıksa.”

NE OLMUŞTU?

Avukat sayısı beş bini geçen illerde, en az iki bin imza toplanması halinde yeni bir baronun kurulmasına imkan sağlayan “Çoklu Baro” düzenlemesi 11 Temmuz’da AK Parti ve MHP’nin oylarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilmişti.

İstanbul’da Hukukçular Derneği’ne üye bir grup avukat, ikinci baronun kurulması için girişimde bulunmuştu.

Ancak şimdiye kadar ikinci baronun kurulduğuna ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

https://www.karar.com/mehmet-emin-ekmenden-coklu-baro-aciklamasi-kendi-tabanlarini-dahi-ikna-edememisler-1585935